Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Erasmus+

W ramach programu ERASMUS+ studenci Instytutu mogą ubiegać się o dwa rodzaje wyjazdów:

  • na studia – do zagranicznej szkoły wyższej współpracującej z UJ
  • na praktykę – do zagranicznego przedsiębiorstwa, organizacji lub instytucji współpracującej z UJ

Koordynatorem programu w Instytucie Przedsiębiorczości jest dr hab. Małgorzata Kurleto, prof. UJ.

 

Oferta wyjazdów na studia

Instytut Przedsiębiorczości podpisał umowy o wymianie międzynarodowej w ramach programu ERASMUS+ z wieloma uniwersytetami z krajów Unii Europejskiej. Ponadto, studenci IP mają możliwość ubiegania się o wyjazd stypendialny na podstawie umów zawartych przez pozostałe Instytuty i Katedry UJ. Przy czym, ubieganie się o wyjazd stypendialny na podstawie umów zawartych przez inne Instytuty UJ wymaga zgody koordynatora uczelni zagranicznej, do której planowany jest wyjazd.

AUSTRIA

GRECJA

HISZPANIA

LITWA

NIEMCY

PORTUGALIA

SŁOWACJA

RUMUNIA

TURCJA

Umowy podpisane przez pozostałe Instytuty i Katedry UJ

 

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Konkurs stypendialny programu Erasmus "Studia" na rok 2022/23

Koordynator: dr hab. Małgorzata Kurleto, prof. UJ

Miejsce składania dokumentów: Sekretariat Instytutu Przedsiębiorczości lub bezpośrednio do Koordynatora w godzinach konsultacji.

 


W ostatnich dniach stycznia i pierwszych dniach lutego br., Jednostki naszego Wydziału rozpoczynają rekrutację do programu Erasmus+. W ramach tego programu mają Państwo możliwość zrealizowania części studiów w uczelni partnerskiej za granicą. Jest to dla Państwa niepowtarzalna okazja aby:

  1. rozwinąć i udoskonalić kompetencje językowe,
  2. odnaleźć się w innej kulturze, oraz
  3. zwiększyć swoją konkurencyjność na europejskim rynku pracy.

Serdecznie zachęcamy Państwa do aplikowania o wyjazd w swojej Jednostce.
Na stronach internetowych Jednostek znajduje się dokładna informacja dotycząca terminów tegorocznej rekrutacji. Prosimy o zapoznanie się z tymi terminami i przestrzeganie ich.
Wszelkie pytania prosimy kierować do Koordynatorów Erasmus+ w swoich Jednostkach.

Zapraszamy do dołączenia do naszej FB grupy - Erasmus+ UJ wyjazdy/outgoing: https://www.facebook.com/groups/735506573255118/ 
Dzięki temu będziesz mógł skontaktować się z osobami, które były, są lub będą na stypendium programu Erasmus+.

W programie Erasmus+ mogą brać udział studenci wszystkich kierunków studiów prowadzonych na Wydziale oraz studenci studiów doktoranckich.

Rekrutacja na program Erasmus+ wyjazdy na studia odbywa się wyłącznie poprzez system USOSweb. Aby wziąć udział w rekrutacji należy zalogować się do systemu USOSweb a następnie wejść w zakładkę Wymiana studencka i złożyć wniosek.

 

Harmonogram I rekrutacji na program Erasmus+ Studia 2023/2024:

16.01. - 05.02.2023 – składanie wniosków przez USOSweb,

02.02. - 19.02.2023 – kwalifikacja i zatwierdzenie wyjazdów w USOSweb,

20.02. - 26.02.2023 – procedura odwoławcza,

27.02. - 05.0.2022 - rozpatrzenie odwołań, ostateczne zatwierdzenie wyjazdów w USOSweb

Lista instytutowych/wydziałowych koordynatorów programu Erasmus+ znajduje się [tutaj]

Listę uczelni zagranicznych, do których możesz wyjechać znajdziesz w systemie USOSweb (zakładka Wymiana studencka). 

Kryteria kwalifikacyjne: Lista kryteriów kwalifikacyjnych dla wszystkich jednostek biorących udział w programie Erasmus+ Studia dostępna jest [tutaj]

Więcej: https://erasmus.uj.edu.pl/outgoing/ka103

 

 

Kandydatami są przede wszystkim studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych studiów magisterskich uzupełniających specjalności :

Media Społecznościowe w Zarządzaniu,

Zarządzanie w Turystyce i w Sporcie,

 

O udział w rekrutacji w ramach innego instytutu/wydziału można ubiegać się tylko w wyjątkowych i uzasadnionych wypadkach przy zachowaniu warunku, że macierzysta jednostka z danym uniwersytetem zagranicznym nie współpracuje (nie ma podpisanej umowy bilateralnej). Aby ubiegać się o wyjazd z puli innego instytutu/wydziału niż macierzysta jednostka należy:

  1. Najpierw uzyskać zgodę uczelni zagranicznej na przyjęcie na program Erasmus+ (zgoda może być mailowa). Nie każda uczelnia wyraża zgodę na przyjęcie studenta z instytutu z którym nie ma nawiązanej współpracy (nie ma podpisanej umowy bilateralnej).. Wydruk zgody mailowej należy okazać koordynatorowi macierzystemu,
  2. Spełnić kryteria kwalifikacyjne narzucone przez jednostkę macierzystą,
  3. Koordynator macierzysty musi podpisać dokument: Zgoda na rekrutację na stypendium w  innym instytucie/wydziale niż macierzysta jednostka.

 

Wymagane dokumenty:

Wszystkie dokumenty powinny być złożone w koszulce opisanej w sposób następujący:

  • Imię i nazwisko
  • Nazwa Katedry
  • I uczelnia (pierwszy wybór)
  • II uczelnia (drugi wybór)
  • III uczelnia (III wybór)
  • Termin wyjazdu (semestr letni, zimowy)
  1. List motywacyjny – uzasadnienie chęci wyjazdu i wyboru konkretnej uczelni docelowej. Wskazanie alternatywnych uczelni, w przypadku nie zakwalifikowania się do pierwszej.
  1. Zaświadczenie o średniej ocen z całego toku studiów.
  2. Zaświadczenie o znajomości języka, w którym będą prowadzone zajęcia (j. angielski, macierzysty język danego kraju) – zaświadczenie z JCJ UJ, szkoły językowej, certyfikaty językowe (poziom znajomości min. B2).
  3. Życiorys.
  4. Dodatkowo – zaświadczenie o dodatkowej działalności w Kołach Naukowych, stowarzyszeniach, instytucjach non-profit itp.

 

Przyjęte kryteria kwalifikacji kandydatów

 

  1. Średnia ocen – maks . 5 punktów (minimalna średnia ocen uprawniająca do ubiegania się o stypendium to 4.0),
  2. Znajomość j. angielskiego – maks . 1 punkt,
  3. Znajomość języka macierzystego danego kraju – maks. 1 punkt,
  4. Dodatkowe osiągnięcia – maks. 1 punkt.

 

Dodatkowe uwagi dotyczące rekrutacji:

Nie jest przewidziana rozmowa kwalifikacyjna.

Studenci nie zakwalifikowani do wyjazdu z braku miejsc wpisywani są na listę rezerwową.

Studenci, którzy nie dostarczą kompletnej dokumentacji w terminie, będą brani pod uwagę w drugiej kolejności do wybranych uczelni, niezależnie od średniej.

 

Procedura odwoławcza

Każdy zarejestrowany kandydat nie zgadzając się z decyzją Komisji Stypendialnej Instytutu Przedsiębiorczości ma prawo skorzystać z procedury odwoławczej. Przewidzianym środkiem odwoławczym jest wniosek kierowany do Dziekana Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej  o zmianę decyzji Komisji Stypendialnej IP w terminie 7 dni od jej ogłoszenia.

 

Skład komisji kwalifikacyjnej:

  1. Kierownik Instytutu Przedsiębiorczości
  2. Koordynator programu Erasmus  Instytutu Przedsiębiorczości
  3. Przedstawiciel studentów.

Uwagi:

  • Nie drukuj aplikacji.
  • Nie ma możliwości dokonywania zmian po wypełnieniu aplikacji dlatego należy dokładnie sprawdzić wprowadzane dane.
  • Zwróć szczególną uwagę na poprawnie wpisanego e-maila! Podaj najczęściej używany.
  • Wybierz koniecznie swój instytut/wydział, na którym studiujesz!

 

 

Web Content Display Web Content Display

Erasmus - oczyma Karoliny

„Erasmus? Fajnie by było, ale to na pewno dużo załatwiania i stresu, zresztą – na pewno się nie dostanę!" To była pierwsza myśl na lekko rzucone hasło przez koleżanki „Aplikuj!".  A po pewnym czasie - niespodzianka, dostałam się, na dodatek tam gdzie chciałam i co lepsze nie sama! Nasze nastawienie było bardzo pozytywne, ale im bliżej do wyjazdu to pojawiało się więcej strachu i pytań czy sobie poradzimy? Nie znamy języka, nie mamy na miejscu nikogo znajomego, a tam przecież trzeba znaleźć mieszkanie… Skoro jednak powiedziało się A, czyli podpisało umowę, to trzeba powiedzieć też B – pakować się i ruszać w świat. Zanim zaczniemy życie studenckie po hiszpańsku, czeka nas kurs językowy. Obieramy więc kierunek Girona!

Po przylocie na miejsce nie czekała na nas wymarzona hiszpańska pogoda, a raczej angielska - było pochmurno i deszczowo… Jednak to był dopiero początek. Znaleźć kampus to wyzwanie, autobus do mieszkania -jeszcze większe, a na ulicach nikt nie mówi po angielsku. Na szczęście Erasmus zawsze Erasmusowi pomoże. Studentki ze Słowacji wskazały nam drogę, a przy okazji opowiedziały w kilku zdaniach jak wygląda Erasmus w Gironie. Zapowiadało się naprawdę ciekawie.

Już na kursie poznałyśmy mnóstwo osób, z którymi bardzo się zżyłyśmy. Wspólne zajęcia po 8 godzin dziennie, wycieczki i wypady na miasto bardzo nas do siebie zbliżyły i każdemu z nas ciężko było się rozstać po tych dwóch tygodniach kursu. Z większością utrzymywałyśmy kontakt przez cały semestr, mimo tego, iż my spędziłyśmy go w Barcelonie (a oni w Gironie). Co najważniejsze kontakt ten utrzymujemy nadal. Dzięki temu zarówno Barcelona jak i Girona, to miejsca, do których wracamy pamięcią z uśmiechem na ustach.

Erasmus to oprócz kształcenia się danym kierunku, oprócz zajęć na uczelni, poznawanie innych kultur i tradycji – nie tylko kraju, w którym się przebywa, ale wielu innych, dzięki ludziom, których się tam poznaje. Erasmus to przede wszystkim niesamowita szkoła życia. Można się nauczyć wiele przydatnych później w życiu rzeczy. Nie tylko to jak spakować się na pół roku w 30kg bagażu czy jak znaleźć tani bilet lotniczy, ale przede wszystkim tego jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Przekonałyśmy się, że nawet płacz nie pomoże, trzeba się zebrać w sobie i zacząć działać! Takie nastawienie pozwoliło nam przeżyć niesamowite pięć miesięcy z niesamowitymi ludźmi.

Gorąco polecam wszystkim tym, którzy zastanawiają czy aplikować a przede wszystkim tym, którzy już się dostali, ale wahają się jechać, zastanawiając się czy sobie poradzą. Dacie radę, tak samo jak my dałyśmy! ;)

Pozdrawiam,

Karolina Czyż

Kraków, 9 grudnia 2013

Photogallery

Web Content Display Web Content Display

Erasmus - oczyma Pawła

Erasmus to prawdziwa szkoła życia. Wyjeżdżając, nie znałem miejscowego języka, nie znałem tam nikogo. Pierwsze momenty były trudne, na szczęście byłem zagubiony tylko przez chwilę i teraz mogę powiedzieć, że pięć miesięcy które spędziłem w Hiszpanii w Murcji, to było coś niesamowitego, to było pięć najlepszych miesięcy w moim dotychczasowym życiu.

Poznałem wielu świetnych ludzi, zyskałem przyjaciół z wielu zakątków świata, z którymi utrzymuję kontakt do dziś i których mam nadzieję spotkać jeszcze nie raz. Dzięki temu wyjazdowi zobaczyłem niezwykłe miejsca i przeżyłem wiele niesamowitych przygód w każdym tego słowa znaczeniu. Pobyt w Hiszpanii w międzynarodowym środowisku pozwolił mi spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy, poznać wiele różnorodnych kultur z każdego kontynentu. Każda z poznanych osób nauczyła mnie czegoś nowego, miałem okazję wypróbować wiele tradycyjnych, różnorodnych dań z wielu kuchni świata, posłuchać tradycyjnej muzyki, posłuchać o prawdziwym życiu w innych krajach. Te doświadczenia i kontakty są bezcenne, nie da się ich zdobyć w uniwersyteckich ławach, trzeba się otworzyć na otaczający świat i ludz, którzy w nim przebywają.

Wyjazd na Erasmusa był jedną z najlepszych decyzji jakie podjąłem w życiu. Erasmus to nie tylko nauka, to zdecydowanie więcej, to esencja życia studenckiego, niesamowite podróże, przygody, romanse, wspaniałe osoby, które spotykasz na swojej drodze, z którymi można stworzyć wspaniałe przyjaźnie, to także świetna zabawa w międzynarodowym środowisku. To wspomnienia, które zostaną do końca życia. Jeśli macie możliwość wyjazdu korzystajcie, na pewno nie będziecie żałować.

Pozdrawiam

Paweł Śleszyński

Photogallery