Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

COVID-19 a kapitał kariery pracowników klubów sportowych

COVID-19 a kapitał kariery pracowników klubów sportowych

Polecamy publikację dr Karoliny Nessel dot. wpływu pandemii na kapitał kariery osób pracujących w polskich klubach sportowych.

 

 

A negative career shock and career capital: The perspective of sports clubs personnel during the COVID-19 pandemic

 

Link do suplementu

 

 

 

Cel badania:

  • Eksploracja wpływu pandemii COVID-19 na kapitał kariery osób pracujących w klubach sportowych
  • W tym kontekście kapitał kariery składa się z:
  1. knowing-how – umiejętności i wiedza przydatna w karierze zawodowej
  2. knowing-why – świadomość własnej kariery zawodowej
  3. knowing-whom – zawodowe i społeczne kontakty mogące wpływać na karierę zawodową

 

Metoda badania:

  • Analiza ilościowa oraz jakościowa danych zebranych za pomocą kwestionariusza elektronicznego od 226 osób pracujących w polskich klubach sportowych jesienią 2021

 

Główne wnioski z badania:

  • Przeciętnie, COVID-19 miał pozytywny wpływ przede wszystkim na knowing-how oraz, w mniejszym stopniu, na knowing-why. Jego wpływ na knowing-whom był neutralny.
  • Jednak za tym wpływem przeciętnym kryje się poważne zróżnicowanie doświadczeń respondentów ankiety, nawet po uwzględnieniu różnego wpływu COVID-19 na ich kluby.
  • Największy oraz pozytywny wpływ COVID-19 na knowing-how wynika przede wszystkim z ograniczonych strat w zawodowych umiejętnościach i wiedzy, ponieważ większość respondentów powróciła do przed pandemicznej rutyny i praktyki zawodowej. Jednocześnie jednak, dla wielu z nich COVID-19 był okazją do dodatkowego uczenia się – zarówno na polu walki z wyzwaniami pandemicznymi, jak i przez samodzielnie kształcenie w wolnym czasie, którego często zrobiło się nagle więcej.
  • Zmiany knowing-why były też przeciętnie pozytywne, choć znacznie zróżnicowane. Z jednej strony, zwiększona niepewność zatrudnienia oraz trudności pandemiczne motywowały niektórych respondentów do bardziej aktywnego i elastycznego zarządzania karierą. Z drugiej jednak strony, inni respondenci poddawali się pesymizmowi i bierności. O ile niektóre osoby z pierwszej grupy traktowały możliwość nowej pracy poza sportem jako wyzwanie, osoby z drugiej grupy traktowały tę opcję jako porażkę lub wyzwolenie.
  • W sposób oczywisty COVID-19 podkreślił ważność relacji ludzkich. Pandemia, nawet jeśli miała średnio wpływ neutralny na knowing-whom wśród badanych, w praktyce wpłynęła jednak w sposób bardzo zróżnicowany na indywidulane doświadczenia – modyfikując zakres i siłę kontaktów respondentów zarówno w sposób negatywny, ale także – nierzadko – w sposób pozytywny.
  • Wpływ na kapitał kariery we wszystkich trzech obszarach był mniej pozytywny pośród osób starszych (50+) oraz menedżerów wyższego stopnia.
  • Dla wielu respondentów COVID-19 oznaczał spowolnienie życia zawodowego. Ten dodatkowy wolny czas został często spożytkowany na dodatkowe kształcenie zawodowe, rozwój osobisty, refleksję nad życiowymi oraz zawodowymi priorytetami, umacnianie relacji oraz dodatkowe aktywności zawodowe – co miało wpływ na wszystkie trzy obszary kapitału kariery.
  • Cechą charakterystyczną wpływu pandemii na kapitał kariery w kontekście klubów sportowych było pozyskanie nowej wiedzy i umiejętności związanych z cyfryzacją wydarzeń sportowych, komunikacji oraz budowania relacji ze sponsorami, kibicami, współpracownikami oraz sportowcami. W tym ostatnim elemencie, szczególnie istotne okazały się nowe formy treningu (online oraz offline). W zakresie knowing-why, pandemia stawiała pytania o długookresowe możliwości kariery w tym sektorze, a także o rolę sportu w życiu respondentów oraz społeczeństwa. W obu przypadkach odpowiedzi były bardzo zróżnicowane. Pandemia podkreśliła również znaczenie kontaktów zawodowych w tym relatywnie zamkniętym środowisku.
  • Wygrały te osoby, które wykorzystały wyzwania i czas wolny przyniesione przez pandemię do uczenia się oraz refleksji nad życiowymi i zawodowymi priorytetami.